FİNANSAL PİYASALARA BAKIŞ 105

Derneğimiz Denetim Kurulu Üyesi Doç.Dr. Eyyüp Ensari Şahin’in kripto varlıklar ile ilgili olarak Anadolu Ajansı’na yapmış olduğu açıklamayı bilgilerinize sunarız.
Kaynak: aa.com.tr

Korona virüs ile ilgili üçüncü dalga endişeleri yaşanırken, aşılamanın etkin bir şekilde yapıldığı ve kısıtlamaların uygulanmadığı İsveç’te son iki günde virüs nedeniyle ölüm vakası yaşanmadı. 450 milyon nüfuslu Avrupa Birliği (AB) temmuz ayı sonuna kadar yetişkin nüfusun %70’ini aşılama hedefine çok yaklaşmış ve ikinci doz aşıyı olanların oranı da %53’ü geçmiş durumda. Ancak Avrupa, Avusturalya vb. birçok bölgede aşı karşıtı protestolarda artarak devam etmekte.

ABD, Beyaz Saray Sağlık Başdanışmanı Dr.Fauci, delta varyantının baskın varyant haline geldiğini ve kapalı mekanlarda maske takılmasının gerektiğini söyledi. Ayrıca Dr. Fauci ölenlerin %99,5’nin aşı olmayan kişilerden oluştuğunu, aşıların hastaneye yatışları ve ölümleri önlemede %90’dan fazla etkili olduğunu dile getirdi. ABD’de aşı yüzdesinin düşük olduğu eyaletlerde vaka sayılarındaki artış dikkat çekiyor.

Ülkemizde de kısıtlamaların azaltılması ve bayram tatili ile günlük vaka sayılarında 10 bin rakamı aşıldı. Sağlık bakanı Fahrettin Koca günlük 11.094 gelen vaka sayısı sonrası twitter hesabında yaptığı açıklamada “Esneklikten sıkı tedbire dönmeli ve ilk doz aşımızı hemen yaptırmalıyız.” dedi.

Rusya Merkez Bankası enflasyonun artma ihtimalinin yükselmesi nedeniyle faiz oranında 100 baz puanlık artışa giderek politika faizini %6,5’a yükseltti. Kararda yılın ikinci çeyreğinde korona virüs öncesi verilere yaklaşıldığını talebin arttığı ve büyüme ile enflasyonun düşürülmesi hedefinin olduğu ve ilerleyen dönemlerde de gerektiğinde faiz artışlarının yapılabileceği ifade edildi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nin yönetim konseyi toplantısı sonrası Başkan Christine Lagarde, 2022 yılının mart ayına kadar 1,85 trilyon Euro’luk tahvil alımlarına devam edileceğini, %2’lik enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar da faiz oranlarının korunacağını, ekonomide toparlanmanın başladığını ancak henüz krizden çıkılmadığını ve enflasyondaki artışın halen geçici olmasını beklediklerini dile getirdi.

ABD’de 17 Temmuz ile biten haftada 350 bin olarak beklenen işsizlik maaşı başvuruları 419 bin olarak gerçekleşti. Beklentilerin aksine artan işsizlik maaşı başvuruları son iki ayın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, çok uluslu bankalara iklim değişikliğiyle mücadele için daha fazla sermayeyi harekete geçirme çağrısında bulundu. Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Yellen’ın iklim finansmanını görüşmek üzere kalkınma bankalarının başkanları ve özel sektör temsilcileriyle bir araya geldiği bildirildi. Toplantıya ilişkin yapılan açıklamada açıklamasında, Yellen’ın kalkınma bankalarını özellikle özel sektör operasyonlarıyla iklim uyumuna daha fazla odaklanmaları ve gelişmekte olan ülkeleri emisyon azaltma önlemlerini uygulamaları ile kritik ekosistemleri koruma konusunda desteklemek için teşvik ettiği bildirildi.
Kaynak: aa.com.tr

Uluslararası Para Fonu Başkanı Georgieva, bu ay açıklanacak 2021 yılı küresel ekonomik büyüme tahmininin, nisanda öngörülen yüzde 6 seviyesiyle aynı olduğunu ancak bazı ülkelerin daha hızlı bazılarının daha yavaş büyümesinin beklendiğini ifade etti.
Kaynak: aa.com.tr

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 14 Temmuz 2021 tarihinde yapmış olduğu Para Politikası (PPK) toplantısı özetini yayınladı. Toplantı özetinde enflasyondaki oynaklıkların yakından takip edileceği, Kredi piyasası ve iktisadi faaliyete ilişkin göstergelerin yanı sıra döviz kuru oynaklığı ve ithalat fiyatlarındaki gelişmeler doğrultusunda enflasyon üzerindeki talep ve maliyet yönlü̈ etkiler önemini korumaktadır. Uygulanmakta olan sıkı para politikası, krediler ve iç talebi sınırlayarak bir yandan talep yönlü̈ unsurları kontrol altına alırken, diğer yandan da cari işlemler dengesindeki iyileşmeyi desteklemektedir. Bununla birlikte, gelişmiş̧ ülkelerdeki para politikası ile küresel risk iştahına ilişkin görünüm, gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımları üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Kurul, para politikasında fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda finansal istikrara yönelik riskleri de gözeten bir yaklaşım sergilemeyi sürdürecektir” açıklaması yer aldı.
Kaynak: tcmb.gov.tr

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayı Tüketici Güven Endeksi’ni yayınladı. Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Temmuz ayında bir önceki aya göre %2,7 oranında azaldı; Haziran ayında 81,7 olan endeks, Temmuz ayında 79,5 oldu.
Kaynak: tuik.gov.tr

Yayın Komitesi
Prof.Dr.M.Başaran Öztürk (Komite Başkanı)
Prof.Dr.İlhan Küçükkaplan
Dr.Batuğhan Karaer
Doç.Dr.E.Savaş Başcı
Dr.Öğr.Üyesi Gizem Vergili

Bülteni pdf olarak indir