FİNANSAL PİYASALARA BAKIŞ 30

FİNANSAL PİYASALARA BAKIŞ 30

Corona virüsü salgınının belirsizliği içinde piyasalar yön bulmaya çalışıyor. Ölü sayısı 1.600’ü geçerken umutlar virüsün tedavisi ile ilgili çalışmalarda. Kovid-19 taşıyan 100’den fazla kişide ebolanın tedavisinde kullanılan ilacın klinik çalışmalarda olumlu yanıt vermesi tedavi ile ilgili umutları arttırdı.

FED başkanı Powell ABD ekonomisinin genel görünümüne ilişkin olumlu değerlendirmelerde bulunurken, negatif faizi kullanmamayı tercih ettiğini ve düşük faiz ortamının merkez bankalarının faiz indirme yeteneklerini sınırlandırabileceği uyarısında bulundu.  Diğer yandan Trump FED politikalarının ekonomiye yüksek derecede etkisi olduğunu ve FED’in faizleri çok yüksek seviyede tuttuğunu ve doların seviyesinin ihracatta zorluk yarattığını tekrar dile getirdi.

ECB başkanı Lagarde bankanın gevşek para politikasının tasarruflar ve varlık fiyatlarını etkilediğini belirterek hükümetlerin ekonomiyi desteklemek için daha fazlasını yapması gerektiğini belirtti. Avrupa’da büyümeye dönük olumsuz veriler gelmeye devam ediyor.

İngiltere Maliye Bakanı Sajid David danışmanlarının yerine başbakanlık danışmanlarının atanması kararı üzerine görevinden istifa etti. Başbakan Boris Johnson’un bu adımının İngiltere’de ekonomiyi büyütmeye dönük genişlemeci politikaların hayata geçirileceği beklentilerini arttırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin Suriye rejim güçlerini Şubat sonuna kadar gözlem noktalarının gerisine çıkarmakta kararlı olduğunu söyledi. Türkiye ekonomisine de değinen Erdoğan ekonominin gerçeklerine uygun bir şekilde faiz indirimlerinin kontrollü şekilde yapılacağını ve enflasyonda yıl sonu hedefi olan yüzde 8,5’ seviyesinin altına inileceğini ifade etti.

Türkiye’de sanayi üretimi Aralıkta yıllık %8.6 ile beklentilerin üzerinde bir gerçekleşme gösterdi. Sanayi üretimindeki bu artış, 2019 yılı son çeyreğine ilişkin büyüme beklentilerini de yukarıya çekti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sanayi üretimindeki artışın büyüme trendinin başladığını gösterdiğini, reel sektörümüzü desteklemeye ve ekonomiye güveni artırmaya devam edileceğini twitter hesabından duyurdu.

Cari denge Aralık ayında 2.8 milyar dolar açık verdi, 2019 yılının tamamında ise 1.7 milyar dolar cari fazla verilmiş oldu. 2018 yılında -%3,8 olan cari denge/GSYH oranı 2019 yılında +%0,2 olarak gerçekleşti.

TCMB Şubat ayı beklenti anketi istatistikleri açıklandı. Ankete göre; Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,01 iken, bu anket döneminde yüzde 10,06 olmuştur. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 9,54 iken, bu anket döneminde yüzde 9,61 olmuştur.

TÜİK, Türkiye genelinde konut satışları 2020 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %55,8 oranında artarak 113 615 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 21 251 konut satışı ve %18,7 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 11_989 konut satışı ve %10,6 pay ile Ankara, 7 212 konut satışı ve %6,3 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 7 konut ile Hakkari, 11 konut ile Ardahan ve 38 konut ile Bayburt olduğu şeklinde bülteninde açıklamada bulundu.

http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=33876

Bankaların aldıkları ücret ve komisyonların maliyetleri düşürülerek standartlaşması sağlandı. Hafta başında TCMB Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Basın duyurusu ile, bankalarca ticari müşterilere sunulacak ürün veya hizmetler karşılığı alınabilecek ücretlerin tür ve niteliklerinin, azami miktar ya da oranlarının ve bunlara ilişkin standartların belirlenerek, tahsil edilen ücretlerin daha şeffaf, anlaşılır ve karşılaştırılabilir olmasını sağlamak üzere düzenleme yapılması amacıyla;

-Bankalarca ticari müşterilere “Ticari Krediler”, “Dış Ticaret”, “Nakit Yönetimi” ve “Ödeme Sistemleri” olmak üzere dört kategoride sunulacak ürün ve hizmetler karşılığında alınabilecek ücretler 51 ücret kalemiyle sınırlandırılmış̧,

-Bazı ücret kalemlerine niceliksel veya niteliksel sınırlamalar konulmuş̧ ve

-Şeffaflığın sağlanması amacıyla bankalara bilgilendirme yükümlülükleri getirilmiştir.

Bankaların swap işlemleri öz kaynaklarının %10’nu ile sınırlandı. Konu ile ilgili duyuruda; “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 08/02/2020 tarihli ve 8860 Sayılı Kararı ile söz konusu sınırlamanın %10 olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Söz konusu oranın günlük olarak solo ve konsolide bazda hesaplanması uygulamalarına devam edilecek, mevcut aşımlar giderilinceye kadar yeni bir işlem yapılamayacak ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemler yenilenemeyecektir” açıklaması yer aldı.

Yayın Komitesi
Prof.Dr.M.Başaran Öztürk (Komite Başkanı)
Dr.Batuğhan Karaer
Prof.Dr.İlhan Küçükkaplan
Doç.Dr.E.Savaş Başcı

Bülteni pdf olarak indir