FİNANSAL PİYASALARA BAKIŞ 168

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva yaptığı açıklamada, artan resesyon ve finansal istikrarsızlık risklerine atıfta bulunarak, IMF’nin 2023 için %2,9 olan küresel büyüme tahminini düşüreceğini söyledi. Georgieva, COVID-19 salgını, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve tüm kıtalardaki iklim felaketlerinin neden olduğu şoklar göz önüne alındığında küresel ekonomiye ilişkin görünümün “olumsuz” olduğunu ve durumun daha da kötüleşebileceğini dile getirdi.

Dünya Ticaret Örgütü (WTO), keskin bir şekilde yükselen enerji ve gıda fiyatları ile artan faiz oranlarının ithalat talebini frenlemesi nedeniyle önümüzdeki yıl küresel ticaret büyümesinde yavaşlama öngördüğünü açıkladı. Yapılan açıklamada, mal ticaretinin bu yıl Nisan ayındaki %3,0 tahmininden %3,5 artacağını, bununla birlikte 2023 için, önceki %3.4’lük tahmine kıyasla, sadece %1.0’lık bir ticaret büyümesi öngörülüyor.

Çalışma Bakanlığı’nın raporuna göre ABD’de tarım dışı istihdam artışı Eylül ayında ılımlı bir şekilde yavaşlarken, işsizlik oranı %3,5’e geriledi. İşsizlik oranındaki Ağustos ayındaki %3,7 seviyesindeydi. İşgücü piyasası, ABD Merkez Bankası (FED)’in talebi yavaşlatan sert faiz artırımlarına rağmen direnç göstermeye devam ediyor.

OPEC+ örgütü, ABD’nin sert muhalefetine rağmen bu hafta petrol üretimini kesme kararı aldı.  ABD Başkanı Joe Biden ile bir zamanlar en sadık Ortadoğu müttefiklerinden biri olan Suudi Arabistan kraliyet ailesi arasındaki gergin olan ilişkileri daha da gerildi. Uzmanlar, Beyaz Saray’ın OPEC’in üretim kesintisini önlemek için bir çok girişimde bulunmasına rağmen başarısız olduğunu dile getiriyorlar. Biden, Demokrat partisinin ABD Kongresi’nin kontrolünü elinde tutmak için mücadele ettiği ara seçimler öncesinde ABD benzin fiyatlarının tekrar yükselmesini engellemeye çalışıyor. Washington ayrıca Ukrayna savaşı sırasında Rusya’nın enerji gelirini sınırlamak istiyor. Karar sonrası Brent petrol 98, WTI Tipi Ham petrol 93,20 dolar seviyesine yükseldi.
Kaynak: reuters.com

Hollanda İstatistik Kurumu (CBS), ülkenin eylül ayı enflasyon verilerini yayımladı. Buna göre, ağustosta % 12 olan yıllık enflasyon, eylülde % 14,5’e yükseldi. Söz konusu oran, enflasyonun izlenmeye başlandığı 1963’den bu yana görülen en yüksek enflasyon olarak kayıtlara geçti. Özellikle enerji fiyatlarındaki artış enflasyonun yükselmesinde etkili oldu. Enerji fiyatları, eylülde bir önceki yılın aynı ayına göre % 200 artış kaydetti. Özellikle enerji fiyatlarındaki artış enflasyonun yükselmesinde etkili oldu. Enerji fiyatları, eylülde bir önceki yılın aynı ayına göre % 200 artış kaydetti.
Kaynak: trthaber.com

Türkiye İstatistik Kurumu Eylül ayı Tüketici Enflasyonunu (TÜFE) açıkladı. TÜFE’deki (2003=100) değişim 2022 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %3,08, bir önceki yılın Aralık ayına göre %52,40, bir önceki yılın aynı ayına göre %83,45 ve on iki aylık ortalamalara göre %59,91 olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %30,76 ile haberleşme oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %117,66 ile ulaştırma oldu.
Kaynak: tuik.gov.tr

İstanbul Sanayi Odası ve S&P Global’den elde edilen son PMI anket verileri Türk imalat sektöründe ivme kaybının sürdüğüne işaret etti. Üretim, yeni siparişler ve satın alma faaliyetlerinin tümünde yavaşlama gözlendi. Manşet PMI, üst üste yedinci ay eşik değer 50’nin altında kalarak imalat sektörünün performansında bozulmanın sürdüğünü gösterdi. Ağustos ayında 47,4 olan PMI Eylül’de 46,9’a geriledi ve yavaşlamanın üçüncü çeyrek sonunda daha belirgin hale geldiğine işaret etti.
Kaynak: iso.org.tr

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü % 0,39 değer kazancıyla 3.567,60 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 13,75 puan artarken, toplam işlem hacmi 65,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi % 0,41 değer kaybederken, holding endeksi % 0,37 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 2,41 ile sigorta, en çok gerileyen ise % 2,19 ile madencilik oldu.
Kaynak: trthaber.com

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuştu. Hollande, P&G’nin ana sponsorluğunda Capital, Ekonomist ve StartUp dergileri tarafından Sapanca’daki bir otelde düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ikinci gününde “Yeni Küresel Düzen ve Gelecek” konulu oturumda konuştu. Tüm dünyada bazı tedirginlikler olmasına rağmen ümitlerin devam ettiğini belirten Hollande, Rusya-Ukrayna Savaşı’na değindi. Hollande, savaşın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kararı olduğunu, komşusunun topraklarını işgal etmesinin tüm dünyayı şaşırttığını söyledi.
Kaynak: aa.com.tr

Yayın Komitesi
Prof.Dr.M.Başaran Öztürk (Komite Başkanı)
Prof.Dr.İlhan Küçükkaplan
Dr.Batuğhan Karaer
Doç.Dr.E.Savaş Başcı
Dr.Öğr.Üyesi Gizem Vergili

Bülteni pdf olarak indir