FİNANSAL PİYASALARA BAKIŞ 185

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve birçok ilimizde hissedilen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin ihracatı, ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,4 artışla 19 milyar 375 milyon dolara yükselerek küresel ekonomideki zorlukların devam ettiği 2023 yılına rekorla başladı. Söz konusu dönemde, küresel sanayi üretiminde devam eden dalgalanmalara karşın Türkiye’nin sanayi ürünlerine talep devam etmesiyle, sanayi sektörü de 13 milyar 674 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek ocak ayı ihracatına imza attı. Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 artan sanayi ihracatının, Türkiye’nin toplam ihracatı içerisindeki payı yüzde 70,6 oldu.
Kaynak: aa.com.tr

ABD Merkez Bankası (FED) geçtiğimiz hafta yapmış olduğu toplantıda politika faizini 25 baz puan arttırarak %4,5-%4,75 aralığına yükseltti. Art arda 9.kez yapılan faiz artış sonrası politika faizi son 16 yılın en yüksek seviyesine çıkmış oldu. Toplantı sonrası FED Başkanı Powell, enflasyonda %2 hedefine ulaşıncaya kadar faiz artışlarına devam görüşünde olduklarını, de enflasyonist sürecin başladığını ancak sıkı para politikasının etkilerinin henüz görülmediğini belirtti. Yine Ocak ayında ABD’ de 48 olarak beklenen ISM (Institute of Supply Management) imalat endeksi beklentilerin altında kalarak 47,4 olarak gerçekleşti. Faiz artışlarına ve sıkı para politikasına rağmen Ocak ayı Tarım Dışı İstihdam beklentilerin üzerinde gelerek 516 kişi olarak gerçekleşti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Profesyonel Tahminciler Anketi 2023 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Euro Bölgesi’nde yıllık harmonize enflasyon beklentisi 2023 ve 2024 yılları için sırasıyla yüzde 5,9 ve yüzde 2,7 oldu. Geçen yılın son çeyrek anket sonuçları ile karşılaştırıldığında, birinci çeyrekte enflasyon tahmininde bu yıl 0,1 puan ve gelecek yıl için 0,3 puan artış oldu. Ankette ortalama uzun vadeli enflasyon tahminleri de 0,1 puan azalarak yüzde 2,1 olarak açıklandı. ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB Yönetim Konseyi Toplantısı’nın “tarihi” faiz artırımı kararının ardından Frankfurt’ta düzenlenen basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Lagarde, konuşmasına, 1 Ocak’ta Euro Bölgesi’ne katılan 20. ülke olan Hırvatistan’ı kutlayarak başladı. ECB Yönetim Konseyi’nin bugün bankanın üç temel politika faizini 50 baz puan artırdığını hatırlatan Lagarde, bunun enflasyonu orta vadeli hedef olan yüzde 2’ye indirmeyi hedeflediğini söyledi.
Kaynak: trthaber.com

İngiltere Merkez Bankası (BoE) gerek ücretlerdeki artış ve gerekse hizmet sektöründeki enflasyonun yüksek seyretmesi nedeni ile faiz artışına devam ederek politika faizini 50 baz puan arttırarak %4 seviyesine çıkardı. Gelinen bu seviye 2008 yılından bu yana gerçekleşene en yüksek faiz seviyesi olarak kaydedildi. Uzmanlar yapılan yarım puanlık faiz artışı ve açıklamaları da dikkate alarak gelecek dönemlerdeki faiz artışlarının daha düşük oranlarda devam edeceği konusunda birleşiyorlar.

ABD, Kanada, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkeleri ile Avustralya, Rus petrol ürünlerine uygulanacak tavan fiyata ilişkin ortak açıklama yaptı. Deniz yoluyla taşınan Rus menşeli petrol ürünleri için maksimum fiyatlar konusunda anlaşma sağlandığı belirtilen açıklamada, tavan fiyat politikasının Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü savaştan kazanç elde etmesini engellemeyi, küresel enerji piyasalarında istikrarı desteklemeyi ve savaşın olumsuz ekonomik etkilerini en aza indirmeyi amaçladığı vurgulandı. Açıklamada, petrol ürünleri için 2 fiyat seviyesi belirlendiği belirtilerek, Rus dizeline ve gaz yağına varil başına 100 dolar, daha ucuz sıvı yakıt ve açık renkli petrol ürünlerine de varil başına 45 dolar tavan fiyat uygulanacağı aktarıldı. Söz konusu fiyat tavanlarının 5 Şubat’ta uygulamaya gireceği belirtilen açıklamada, tavan fiyatların mart ayında ise gözden geçirileceği kaydedildi.
Kaynak: aa.com.tr

Petrol fiyatları Dolar Endeksinin yükselmesi ve resesyon endişeleri nedeni ile haftalık bazda gerileme kaydetti. Brent petrol vadeli işlemleri % 7,9 değer kaybederek varil başına 79,82 dolardan işlem gördü. West Texas Intermediate ham petrolü (WTI), % 8,85 düşüşle varil başına 73,10 dolara geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksini (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) açıkladı. TÜFE’deki (2003=100) değişim 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %6,65, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,65, bir önceki yılın aynı ayına göre %57,68 ve on iki aylık ortalamalara göre %72,45 olarak gerçekleşti. Yİ-ÜFE (2003=100) 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %4,15, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,15, bir önceki yılın aynı ayına göre %86,46 ve on iki aylık ortalamalara göre %125,53 artış gösterdi.
Kaynak: tuik.gov.tr

Borsa İstanbul Bankacılık ve Holding şirketleri öncülüğünde 8 kez art arda düşüş sonrası haftayı yükselişle tamamladı. Dünyadaki borsa endekslerinin ve gelen olumlu haberlerin aksine Borsa İstanbul’daki düşüşün temel nedeni olarak kaldıraçlı işlemler, seçimin yaklaşması, Kur Korumalı Mevduatlarda faiz üst sınırının kaldırılması gibi gelişmelerin etkili olduğu belirtiliyor.

Yayın Komitesi
Prof.Dr.M.Başaran Öztürk (Komite Başkanı)
Prof.Dr.İlhan Küçükkaplan
Dr.Batuğhan Karaer
Doç.Dr.E.Savaş Başcı
Dr.Öğr.Üyesi Gizem Vergili

Bülteni pdf olarak indir